Arhívum | augusztus 2014
Tavasz
Nemsokára itt a tavasz. Otthonunkba is bevarázsolhatjuk az évszakra jellemző vidám színeket – akár egész évre is.
Ha szemügyre veszünk egy tavaszi virágoskertet, láthatjuk, hogy az élénkzöld rengeteg árnyalata adja a hátteret az első virágok rikító színeinek. Leggyakrabban a kankalin sárga, fukszia, fehér, rügyzöld, élénkpiros és égszínkék fordul elő. Ezek önmagukban is hatásosak a lakásban, hogyan lehet hát mindegyiket megjeleníteni az igazi tavaszi hangulatért?
A legjobb megoldás erre a fehér használata. Semleges háttérelemként tökéletesen összhangba lehet hozni vele a sok élénk színt. Fessük fehérre (vagy törtfehérre) a falakat, a nagyobb bútorokat is ilyen anyaggal húzzuk be, padlónak pedig válasszunk semleges világosat, ha a fehéret ide már túl soknak találjuk. Az ékszerszerű színeket pedig használjuk díszítésre és kiemelésre. Legyenek ragyogóak a díszpárnák, vázák, képek, szőnyegek. Ne feledkezzünk meg az igazi, tavaszt idéző virágokról sem! Akár vágott, akár cserepes virággal töltjük meg a lakást, a legfontosabb a szín és az illat. Ennek az enteriőrnek az előnye, hogy ha meguntuk az összeállítást vagy évszakonként változtatnánk azt, akkor nagyon könnyen meg tudjuk tenni a semleges háttér miatt.
Ha bátrabbak vagyunk, vagy hosszú távra kívánjuk ezt a hangulatot megőrizni, esetleg jobban követni a természetet, akkor mi is használhatjuk a zöldet összefogó színnek. Ne féljünk tőle, ami a kertben működik, az a lakásban is fog! Fessük meleg, friss zöld árnyalatúra a falakat, kárpitoztassunk be egy-két nagyobb bútort zöld, vagy zöld mintás szövettel. Ekkor a padlónak válasszunk melegebb, középbarna tónust, ami szimbolizálhatja akár a termőföldet is. Majd a színkavalkádot itt is a kiegészítőkön és a virágcsokrokon hívjuk életre. Egy ilyen helyiségbe belépve mindenkinek mosolyogni támad majd kedve.
Sokan félnek az élénk színektől, bizonytalanok azok használatával kapcsolatban, mikor az otthonukról van szó. De ha mégis kedvenc virágaink hangulatát szeretnénk látni minden nap, kérjük lakberendező segítségét a megfelelő összeállításhoz.
Montázs
Tárolás
Ha jó a kézügyességünk, magunk is varázsolhatunk egy cipősdobozból vagy hobbiboltos fadobozból csinos tárolót, némi festék és csomagolópapír segítségével. Ha nem, akkor készen is megvehetjük a különféle méretű, alakú és színű díszdobozokat, speciális tárolókat. A fiókokba tehetünk plusz tartót az apró tárgyaknak, például olyat, ami eredetileg nyakkendőknek vagy teafiltereknek készült. A gyerekek holmijait is könnyebb így szortírozni és rászoktatni őket a rendre, rendszerességre.
Van, hogy nagyobb a baj: például szekrényhiány, vagy amikor többen élnek kis helyen. Ilyen esetben kérhetjük lakberendező segítségét, aki megtervezi a méretre készülő tároló helyeket, átszervezi a teret a jobb kihasználás érdekében, testre szabja a szobákat a valós funkcióknak és a bennük élők igényeinek megfelelően.
Színegyensúly
Egy enteriőrben a stílus mellett a színek egyensúlya is nagyon fontos tényező. Általában három fő színt szoktunk beválasztani egy szoba színpalettájába. Természetesen a szivárvány minden színe jelen lehet emellett (gondoljunk a könyvek gerincére, az emlékbe kapott csecsebecsék sokféleségére), de a hangulatot ezek határozzák meg. Példának vegyünk egy klasszikus színkombinációt: csokoládébarna – világoskék – krémszín.
Ha mindhármat azonos arányban adagoljuk, akkor nem lesz meghatározó a végeredmény, nem lesz fókuszpontunk sem és a szem csak körbejár a szobában. De ha kicsit eltoljuk az arányokat mindjárt kellemesebbé válik az összkép.
Mindez egy szoba esetében azt jelenthetné, hogy három fal és a parketta lehet barna (még ha más árnyalat is), a főfal világoskék, a kiegészítők (pl. függöny és dísztárgyak) pedig krémszínűek. Vagy ha semlegesebb végeredményt szeretnénk, akkor a falak és a szőnyeg legyen krémszínű, a függöny és a kanapé kék vagy kék mintás, a fa bútorok/képkeretek pedig csokoládébarnák. Minden esetben jó ötlet olyan tárgyakat is betenni, melyek mindhárom színt magukba foglalják (pl.: díszpárna, váza).
Amikor kiválasztottuk kedvenc színeinket, akkor azon túl, hogy passzolnak-e egymáshoz, érdemes azt is megnézni, milyen arányban célszerű felhasználni őket a megfelelő hatás eléréséhez. Ha valaki bizonytalan, kérje lakberendező-színtanácsadó segítségét. Ilyen esetben akár egy-két órás konzultáció is elegendő lehet.