Archívum

Versailles-i kastély és Kis-Trianon

A Versailles-i kastély és Kis-Trianon néhány részlete a látogató szemével (2024)

Facebook

Régi képeslapok 13.

1806-ból származik az első feljegyzés postán feladott Valentin napi üdvözlőlapról

Facebook

Antik tárgyak otthonunkban 2.

A jól elhelyezett, dekoratív, antik dísztárgyak mindig emelik egy lakásbelső fényét

Facebook

Boltokban

Egy boltban fontos, hogy a termékek stílusosan legyenek kiállítva, ezzel is ösztönözve a betérőket a vásárlásra. Az antik tárolók mindig segítséget nyújtanak ebben.

Facebook

Minikertek 4.

A pozsgások mutatósak, ugyanakkor kevés helyet és gondozást igényelnek. Antik tárgyakat használva cserépként igazán dekoratív kiskertet hozhatunk létre, akár a lakásban is.

Facebook

Toalett kiegészítők

Antik (jellegű) kiegészítők a legkisebb helyiségbe – ez is lehet stílusos

Facebook

Mikulások régen

Antik ábrázolásokon még nem feltétlenül piros/bordó a Mikulás ruhája. Ez a szín csak 1931-től állandósult, a Coca Cola reklámoknak köszönhetően.

Facebook

Politúr

Antik bútorok esetén gyakran találkozunk politúrozott felülettel. Ez egy magas fényű, kemény bevonat, melyen keresztül látszik a fa mintázata. A XVII. század végétől alkalmazták az 1920-30-as évekig, a mesterséges lakkok megjelenéséig.
A sellak állati eredetű gyanta, a Laccifer lacca nevű, fákon élősködő tetű váladéka. Ennek szeszes oldata a politúr. Színe a sárgától a barnáig terjed.
A politúrozáshoz megfelelően elő kell készíteni a bútor felületét. A fát több lépésben csiszolják, egyre finomabb csiszolópapírt használva. A kívánt szín eléréséhez pácolják a felületet, majd következik a növényi olajjal történő beeresztés. Ez utóbbi kiemeli a fa rajzolatát. Az alapozás során tömítik a fa pórusait. Habkőpor és 7%-os politúr segítségével tükörsima felületet hoznak létre. Száradás után úgynevezett politúr labdával és 7%-os politúrral megtörténik az első ráfényezés. Átcsiszolás után jön a második ráfényezés, 5%-os politúrral. A készre fényezés 2%-os politúrral és fényező labdával (pl.: lenvászon, ipari vatta, nyersgyapjú) történik. A felfényezés tulajdonképpen az olaj eltávolítása a politúrrétegek közül. Ez adja meg a bútor végső fényét.
A politúr egy nagyon tartós, nemes, de drága és kényes felület. A közvetlen napfény és hő (például fűtőtest mellett) árt neki. Megfelelő ápolást igényel: csak alkohol- és oldószermentes tisztítószer használható, valamint kerülni kell a viasz és szilikon tartalmú szereket is. Vizes ronggyal tisztítani nem szabad. Portalanítását puha ronggyal végezzük. A sérült politúr javítása időigényes feladat, bízzuk hozzáértő szakemberre.
Kérje lakberendező segítségét antik bútorainak megfelelő elhelyezéséhez, akár modernebb környezetben is.

Facebook

Kandallóbetétek

Csodás antik, csempézett kandallóbetétek

Facebook

Dobozágyak

Régi, művészien kivitelezett „dobozágyak”

Facebook