Díszlécezés

A díszlécek nem csak dekoratívak és elegánsak, de javítják a helyiség adottságait is. Mivel tagolni lehet velük a falakat, az alacsony belmagasságot tágasabbnak érezhetjük, míg a túlzottan nagy belmagasságot segítenek a szemnek felosztani, jobban befogadni. A lécek közti különböző területeket gyakran más színre festik, vagy eltérő burkolatot kapnak.
Régen a díszlécezés tömör fából, vagy gipszből készült. Nagy részük gazdagon faragott volt, ami kiegészítette az építészeti elemeket. Ma már tömeggyártásban, festhető polisztirol habból is készülnek. Ez utóbbiak felrakása nagyon könnyű, számos méretben és mintával kaphatók.
A lábazati léc kerül legalulra, a padló és a fal találkozásához. Egyik oldala teljesen egyenes, ez simul fel a falra. Fából, vagy préselt lemezből készül, mely szintén könnyen festhető, de vizes helyiségekbe már számos csempe családban találunk ilyet. Méretét a szoba arányai határozzák meg, általában 8-12 cm magasságú (de maximum 20 cm). Feladata a padló esetleges egyenetlenségének elfedése és a fal védelme például a bútorok lábai okozta karcolódástól.
Magyarul talán párkányzati lécnek (dado rail) hívhatjuk a 85-90 cm magasságra kerülő díszlécet. Az ez alatti területet sokszor fa panelekkel burkolják, mely megvédi a fal alsó részét a káros behatásoktól. Magassága régen a székek háttámlájával is egy magasságba esett (chair rail), ezért arra is alkalmas volt, hogy megvédje a tapétát, vagy a festést, amikor azokat a falhoz tolják. Később már inkább díszítő szerepet kapott.
A képléc teljes mértékben funkcionális elem: nagyméretű, keretezett képeket akasztanak rá drótok és kampók segítségével. Megtartja azok jelentős súlyát, és a vakolt, vagy gipsszel díszített falak sem sérülnek. Belmagasságtól függően 210-270 cm közé teszik fel.
A korona párkány a fal és a mennyezet találkozásához kerül. Befejezettséget ad, keretbe foglalja a helyiséget. A sarkoknál pontosan szögbe kell vágni, hogy a két rész találkozása szép legyen. Holkerlécnek hívják azt a változatot, melynek vonalai gyakorlatilag egy derékszögű háromszöget formáznak és pontosan a sarokba kell felragasztani. Mivel eltakarják a függőleges és a felső vízszintes találkozását, növelik a belmagasság érzetet.
Az alap díszlécezésen kívül még más, hasonló díszítőelemeket is alkalmazhatunk. Kérje lakberendező segítségét a tervezéshez!

Facebook

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük