A csipke

A csipke anyag olyan textília, amelyre nem utólag kerül rá a minta, hanem a textil készítése közben jön létre az is. Az öltözködésben és a lakberendezésben is jelentős szerepe van.
A varrott csipke egy tű segítségével, gomblyukhoz hasonló öltésekkel jön létre. A vert csipkéhez több verőpálcát használnak, párnára tűzött gombostűk körül vezetik-fonják a szálakat és így jön létre a minta. A horgolt csipke horgolótűkkel készül, a végeredmény kicsit nehezebb a többinél, ugyanakkor rugalmasabb is. Csipkeminta létrehozható még úgy is, hogy egy textilből szálakat húznak, vagy vágnak ki, majd az így keletkezett lyukakat fonallal körbehímezik. Hasonló módszer az azsúrozás is. A rececsipke egy hálószerű alappal indul, ahol a háló lyukait fonallal kitöltve hozzák létre a mintát, ami emiatt szögletes hatású.
Az itáliai reneszánsz térhódításával nőtt meg a kereslet a csipke iránt. Akkor elsősorban len, selyem, arany, vagy ezüst szálat használtak a készítéséhez. Napjainkban pamutszálból, vagy műszálból készül. Drága textilféle volt, így kezdetben csak a nemesek kiváltsága, hogy díszítőelemnek használják. Az egyház köreiben például oltárterítőként jelent meg. A leghíresebb nagy múltú csipkekészítő műhelyek Brüsszelben, Velencében, Chantilly-ban még ma is működnek. A viktoriánus kori lakberendezésben meghatározó elem volt, főként a hálószobák dekorációjában, ahol kifejezetten nőies és romantikus hatásra törekedtek. Az ágyterítők, díszpárnák, baldachinok nem csak csipkedíszítést kaptak, hanem akár teljes egészében abból készültek. Színük általában fehér, törtfehér és krémszín volt. Napjainkban ismét nagy népszerűségnek örvend a shabby chic stílusnak köszönhetően, ami szintén nőies és romantikus hangulatú lakásbelsőket hoz létre. Itt már a lágy pasztellszínek is helyet kapnak. Az erőteljes steampunk stílushoz viszont jobban illenek a fekete, vörös, sötétkék és sötétlila színű csipke kiegészítők.
Sokan örököltek szüleiktől, nagyszüleiktől csipketerítőket, vagy egyéb csipkeféléket. Ezek egy része már több generációt is kiszolgálhatott. Ha nem szeretne megválni gyűjteményétől, kéje lakberendező segítségét dekoratív felhasználásukhoz az Ön otthonában is.

Facebook

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük