Hamarosan itt van december 6-a, amikor Magyarországon a gyerekek a Mikulást (vagy Télapót) várják. Az ünnep eredete Szent Miklóshoz köthető, aki a történet szerint ajándékot adott szegény szomszédja gyermekeinek. Ebből a legendából kiindulva a Mikulást kezdetben egy püspöksüveges, durva anyagú ruhába öltözött idős emberként ábrázolták, aki a mennyben lakott és onnan figyelte a gyerekeket. Segítői a krampuszok, angyalok vagy manók voltak.
A XX. században ez a kép és maga az ünnep is átalakult, valamint globalizálódott – úgy tartják, hogy a Coca Cola cég által tervezett mikulásábrázolás vált világszerte közismertté. A figura mellől eltűntek a segítők. Külseje állandósult: fehér haj-bajusz-szakáll, piros ruha övvel, csizma, hatalmas piros zsák, nagy pocak és mosolygós arc. A személye elvált a szenttől, bár itthon még sokszor hívják Mikulásnak, egyre inkább a Télapó elnevezés használatos. (Az angolszász országokban Santa Claus, Finnországban Joulupukki, német nyelvterületeken Nikolaus, Oroszországban Gyed Maroz a neve). Az új háttértörténet szerint az Északi Sarkon lakik, itt van a játék- és ajándékkészítő üzeme is, ahol manók dolgoznak. A szánját kilenc rénszarvas húzza, akikkel repülni is tud. Karácsony előtt a gyerekek levelet írnak neki, hogy milyen ajándékokat szeretnének kapni.
Magyarországon még mindig december 6. Miklós napja az ajándékozási dátum. A tisztára pucolt csizmákba, cipőkbe rakja az éj leple alatt a jó gyerekeknek az ajándékot, a rosszaknak pedig a virgácsot. Más országok hagyományaiban karácsony éjjelén járja körbe az egész világot és osztja szét az ajándékokat, melyeket vagy a karácsonyfa alá, vagy a kiakasztott harisnyákba tesz bele, miután bemászott a kéményen. Az angolszász országokban a rosszak virgács helyett szenet kapnak.
Öltöztessük otthonunkat karácsonyi díszbe már erre az ünnepre is, hogy hangulatos meglepetést okozzanak reggel az ajándékok. Kérje lakberendező segítségét az Ön enteriőrjéhez illő dekoráció kiválasztásához.